Pojęcia ogólne:
Rodzaje elektrowni:
Domy energooszczędne:
Polecane strony:

Bezpieczeństwo energetyczne

Bezpieczeństwo energetyczne to stan braku zagrożenia przerwaniem dostaw paliw i energii. Aby utrzymać stan bezpieczeństwa energetycznego kraju konieczna jest dywersyfikacja dostaw importowanych paliw. Już dawno okazało się, że poleganie jedynie na dostawach ropy i gazu zza wschodnich granic może okazać się niebezpieczne zarówno ze względu na bezpieczeństwo energetyczne jak również ze względów politycznych.

Dzięki temu, że gaz ziemny, na którym opiera się w dużym stopniu polski przemysł energetyczny, ale nie tylko, pochodzi z kilku źródeł nie musimy obawiać się napięć politycznych i gospodarczych z poszczególnymi państwami. Obecnie większość gazu ziemnego płynie do Polski ze wschodu, jednak w najbliższej przyszłości ma się to znacznie zmienić. Z założeń polityki bezpieczeństwa energetycznego wynika, że 1/3 dostaw gazu ma pochodzić zza wschodnich granic Polski, 1/3 ze Skandynawii – z wykorzystaniem gazoportu, który powstaje w Świnoujściu, a pozostała 1/3 z krajowych złóż. Dzięki temu przerwanie dostaw z jednego źródła nie sprawi zastoju w całym kraju.

Podobnie wygląda zabezpieczenie Polsce dostaw ropy naftowej, która poza przemysłem jest również wykorzystywana w transporcie w postaci paliw do środków lokomocji. Planowany jest zakup tego paliwa ze źródeł Ukraińskich, przez naftoport w Gdańsku oraz ze złóż własnych.

Warto również wspomnieć o dużych magazynach rozsianych po całym kraju, gdzie składowane są zapasy ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

W ostatnim czasie bierze się pod uwagę, w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, biopaliwa. Jednakże w obecnej chwili mogą one pokryć zaledwie niewielki odsetek zapotrzebowania na energię. 


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź — pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Najczęściej komentowane:
ale super zdjęcie:) czytaj cały->>
Podstawowe info o elektrowni słonecznej:) dla mnie bomba czytaj cały->>
troszku mało info, ale wystarczy na kartkówę:P dzięx czytaj cały->>
Warto zainwestować i kupić to co może nam wykorzystać energię bez ponoszenia dodatkowych kosztów. czytaj cały->>
Ciężko wybudować u nas w Polsce dom pasywny, ale w czasie naszej budowy bardzo dążyliśmy do doskonał czytaj cały->>
fajane info:) pomoże mi w napisaniu kartkówy :) czytaj cały->>
Warto o tym poczytać cos więcej bo to naprawde interesujacy temat jak dla mnie. Pozdrowienia z kujaw czytaj cały->>
takich upraw powinno być jak najwięcej!! czytaj cały->>
Coraz większy hit w naszym kraju do dom energooszczędny. Wprawdzie koszty budowy są spore, ale wycho czytaj cały->>

Tagi:
Energetyka Energia elektryczna energia cieplna Bezpieczeństwo energetyczne Energetyka jądrowa Uprawy energetyczne Odnawialne źródła energii Biopaliwo Inżynieria energetyczna Elektrownia kondensacyjna Elektrociepłownia Elektrownia węglowa Elektrownia wiatrowa Elektrownia jądrowa Elektrownia gazowa Elektrownia słoneczna Elektrownia wodna Elektrownia geotermiczna Dom energooszczędny Dom pasywny produkcja przetwarzanie przesyłanie energii prąd elektryczny przetwórstwo biomasy gazy gnojowica kostki słomy brykiety biomasa źródła energii źródła nieodnawialne źródła źródła odnawialne rozszczepianie jąder energia jądrowa energia elektryka atomy bezpieczeństwo paliwo gaz ropa gaz ziemny

Copyright © 2013 by sektorenergetyczny.pl